Skocz do zawartości
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

hhgjhgjhg

Denon

Znaczenie danych historycznych

Recommended Posts

W związku z tematem, każdy czytający oczekuje jednoznacznej wypowiedzi, która rozstrzygałaby spór o związek przeszłych wyników inwestycyjnych z wynikami oczekiwanymi w przyszłości. Zagadnienie nie należy jednak do najprostszych, co postaram się też wyjaśnić.

Nie ma naukowego wyjaśnienia, które jednoznacznie stwierdzałoby, iż opieranie się na danych historycznych ma jakikolwiek sens. Trudno jest wyciągnąć ostateczne konkluzje, gdyż naukowcy od ponad 30 lat prezentują z goła odmienne zdania.

Pierwsze badania potwierdziły brak jakichkolwiek korelacji między historycznymi i przyszłymi wynikami inwestycyjnymi.

Najnowsze wyniki wskazują, że nieznaczna korelacja między przeszłymi i przyszłymi stopami zwrotu jednak występuje, ale dotyczy raczej grupy wyników, które słabo wypadały w przeszłości i równie źle odznaczają się w kolejnych okresach.

Istnieją naukowcy, którzy twierdzą, że podobne zjawisko jak w przypadku słabych wyników, występuje przy wynikach obiektywnie dobrych, lecz jest to raczej spowodowane sytuacją panującą w danym momencie na rynku, a nie odpowiednim podejściem.

Skoro nawet naukowcy nie są w stanie jednoznacznie określić znaczenia danych historycznych na przyszłe wyniki inwestycyjne, to tym bardziej my nie powinniśmy z góry zakładać określonej stopy zwrotu w przyszłości na podstawie danych historycznych.

Wiadomym jest, że człowiek potrzebuje dowodów jakimi mógłby poprzeć prawidłowość swoich działań, lecz dane historyczne nie wydają się być w tym wypadku odpowiednim czynnikiem na jakim powinniśmy opierać swe decyzje inwestycyjne.

Najlepszym rozwiązaniem (według mnie) wydaje się operowanie na aktualnych danych. Stosowanie określonych systemów transakcyjnych i strategii inwestycyjnych jest odpowiednie, jeżeli w danym momencie przynoszą one zyski. W przypadku, gdy przez dłuższy czas dane rozwiązanie nie przynosi zysków - należałoby je porzucić. Owszem, po kolejnych stratach, teoretycznie prawdopodobieństwo zysku staje się większe. Nigdy nie wiemy jednak, jak duże odchylenie może wystąpić w konkretnym przypadku oraz czy akurat nie doprowadzi ono nas do bankructwa.

Istotnym elementem na który należy zwrócić uwagę jest to, że "teraz" (dany moment) jest różny dla przyjętego horyzontu czasowego. Dla gracza krótkoterminowego aktualną próbką czasu będą ostatnie 3 miesiące, lecz dla inwestora długoterminowego może to być nawet kilka lat.

Rynki się zmieniają, dlatego nie warto jest zadawać sobie masę trudu w celu badania zamierzchłej przeszłości, która teraz może nie mieć już znaczenia. Jak już wspomniałem - rozumiem, że każdy inwestor będzie czuł się bezpieczniej mogąc poprzeć swoje decyzje danymi historycznymi, lecz czy tak wielki wysiłek w celu przebadania tych danych jest wart chwilowego zaspokojenia swojego strachu przed podjęciem decyzji inwestycyjnej?!

Bibliografia:

Henry Blodget, Inwestycje Giełdowe

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Owszem, po kolejnych stratach, teoretycznie prawdopodobieństwo zysku staje się większe.

Nieprawda. Jest cały czas takie same. Jeżeli wyrzucisz 20 razy orła pod rząd, prawdopodobieństwo wyrzucenia reszki w każdym kolejnym rzucie wciąż wynosi 50%.

Poza tym ze wszystkim się zgadzam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Owszem, po kolejnych stratach, teoretycznie prawdopodobieństwo zysku staje się większe.

Nieprawda. Jest cały czas takie same. Jeżeli wyrzucisz 20 razy orła pod rząd, prawdopodobieństwo wyrzucenia reszki w każdym kolejnym rzucie wciąż wynosi 50%.

Poza tym ze wszystkim się zgadzam.

Nigdzie nie jest napisane, że system ma skuteczność równą 50%. Ale zgodzę się z tym co napisałeś, gdyż strasznie dużo osób rozumuje tak np. ruletkę.

Według mnie wchodzi tutaj czynnik psychologiczny, "bo w końcu po 20 czerwonych musi wypaść czarne pole" lub jakbyśmy postawili w dużym lotku na 1 2 3 4 5 6 to pewnie kilku ludzi by nas wyśmiało.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Owszem, po kolejnych stratach, teoretycznie prawdopodobieństwo zysku staje się większe.

Nieprawda. Jest cały czas takie same. Jeżeli wyrzucisz 20 razy orła pod rząd, prawdopodobieństwo wyrzucenia reszki w każdym kolejnym rzucie wciąż wynosi 50%.

Poza tym ze wszystkim się zgadzam.

Miałem tutaj na myśli odchylenie i powrót do średniej, więc nie ma sensu wyciągać zdania z kontekstu. W każdym bądź razie przyzwyczaiłem się już, że jeżeli chodzi o probabilistykę, to trzeba uważać na każde słowo, gdyż jasonbourne gdzieś tam zawsze czyha ;-) .

EDIT: W każdy bądź razie jeżeli mielibyśmy rozpatrywać każdy rzut z osobna, to bez znaczenia jakie były wyniki poprzedzające dany rzut, to i tak prawdopodobieństwo wyrzucenia orła/reszki jest nadal stałe i wynosi 50%.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Miałem tutaj na myśli powrót do średniej, więc nie ma sensu wyciągać zdania z kontekstu.

Ale można to było również zrozumieć, że po kilku SL z rzędu, szanse na TP zwiększają się. A tak nie jest.

W każdym bądź razie przyzwyczaiłem się już, że jeżeli chodzi o probabilistykę, to trzeba uważać na każde słowo, gdyż jasonbourne gdzieś tam zawsze czyha ;-) .

No bez przesady. Z drugiej strony, to przecież nie kółko wzajemnej adoracji, trochę krytyki nigdy nie zaszkodzi.

A artykuł i tak jest bardzo dobry.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Miałem tutaj na myśli powrót do średniej, więc nie ma sensu wyciągać zdania z kontekstu.

Ale można to było również zrozumieć, że po kilku SL z rzędu, szanse na TP zwiększają się. A tak nie jest.

Masz rację. Sprawę wyjaśniłem w poprzednim EDITcie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Hmm patrząc na cały topic to tak naprawde każdy z nas używa danych historycznych. Rysując zwykły trend używamy danych historycznych które zostały zapisane w postaci wykresów, świec itp. Rozumiem że chodzi ci tutaj o dane historyczne na których inwestorzy sie opierają - jak to są dane z ponad roku lub większych okresów. Co do historii to różnego rodzaju formacje świec są bardzo skuteczne, więc to nie jest tak naprawde 50% na 50 % jak przy rzucie monetą.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby skomentować

Będziesz mógł dodać komentarz po zalogowaniu się



Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...