Skocz do zawartości
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

hhgjhgjhg

Denon

Czy lokata jest inwestycją?

Czy lokata jest inwestycją?  

6 głosów

  1. 1. Czy lokata jest inwestycją?

    • TAK
      1
    • NIE
      5


Recommended Posts

Wiele razy spotkałem się z przedstawianiem lokaty bankowej, jako pewnej formy inwestycji. Rozpatrzmy zatem temat, zaczynając od podania definicji pojęcia inwestycji.

„Inwestycja jest, w istocie, bieżącym wyrzeczeniem dla przyszłych korzyści. Ale teraźniejszość jest względnie dobrze znana, natomiast przyszłość to zawsze tajemnica. Przeto inwestycja jest wyrzeczeniem się pewnego dla niepewnej korzyści”.

- Hirschleifer

Powyższa definicja inwestycji z pewnością wyklucza pojmowanie lokaty, jako formy inwestycji z jednego prostego względu - końcowy zysk z założenia lokaty jest znany już na samym początku (nie występuje tutaj niepewna korzyść, jak w przypadku każdej inwestycji, chociażby dzięki gwarancjom bankowym).

Coraz bardziej popularne stają się porady typu "zainwestuj w lokatę" - czy to w środkach masowego przekazu, czy to płynące od znajomych. Proszę mi jednak wytłumaczyć, jak można zainwestować w lokatę, która nie jest inwestycją?! Rozumiem, że niektórzy mogą posądzić mnie o czepialstwo. Jednak moim zdaniem jest to ciekawostka na która można zwrócić - nawet z nudów - uwagę. Skoro walczymy o nasz ojczysty język (zachowanie odpowiednich form etc.), to walczmy także o prawidłowe nazewnictwo w przypadku dziedziny, która nas dotyczy.

W przypadku badanej kwestii muszę śmiało stwierdzić, iż lokata nie jest inwestycją, zatem jeśli ktoś w przyszłości próbuje Czytelnikowi wmówić, iż jest przeciwnie - zwyczajnie nie ma on racji.

A`propos - moja wypowiedź przybrała postać ankiety ze względu na fakt, iż każdy jak zwykle ma prawo się ze mną nie zgodzić, toteż tym razem wychodzę na przeciw i umożliwiam jawne zanegowanie głoszonych przeze mnie prawd. Oczywiście bez względu na poglądy, zapraszam wszystkich do brania udziały w ankiecie i wypowiadania się na powyższy temat.

Wiem, że temat może wydawać się błahy - jednak uwierzcie mi na słowo, że tego typu dywagacje są bardzo przyjemne. Szczególnie w przypadku, gdy dookoła słyszy się odmienne opinie ;-).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby skomentować

Będziesz mógł dodać komentarz po zalogowaniu się



Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...