Jump to content
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

hhgjhgjhg

Denon

Czas

Recommended Posts

Większość z nas zachowuje się tak, jakby czas nie miał znaczenia. Mało kto ogląda się wstecz analizując jednocześnie swoje sukcesy i porażki, co może mieć duży wpływ na przyszłe życie. Nie jest to jednak główny wątek związany z czasem na którym chciałbym się dzisiaj skupić.

Jednym z największych aktywów każdego człowieka jest czas. Każda wykonywana czynność zabiera określoną jego ilość. Każdy z nas ma świadomość przemijania, jednak nie wszyscy inwestorzy oraz traderzy zastanawiają się nad tym aspektem w odniesieniu do swoich strategii. Ważne jest aby pamiętać, że miarą skutecznej strategii jest nie tylko stopa zwrotu, jaką generuje, lecz także czas w jakim jest w stanie osiągnąć dany wynik. Logicznym jest, że większe zainteresowanie wzbudza w nas strategia, która potrafi podwoić kapitał w ciągu roku, niż ta która pozwala zrobić to w przeciągu 5 lat. Inną sprawą jest poziom ryzyka, jaki niesie za sobą stosowanie każdej ze strategii, jednak tym razem skupmy się jedynie na samym czynniku czasu.

Byłem świadkiem setek rozważań w których inwestorzy/traderzy analizują, która strategia bardziej by się dla nich nadawała. Rzadko jednak zdarza się tak, żeby osoba zainteresowana zdecydowała się na strategię generującą nieco mniejszy zwrot z kapitału za cenę większej ilości wolnego czasu, który może zostać spożytkowany na dowolny cel. Podobne rozważania miały miejsce przy okazji powstania tematu o nazwie Rynek nie płaci za nadgodziny, jednak tam w dużej mierze starałem się skupić na zaangażowaniu czasowym dotyczącym poszczególnych rozwiązań, podczas gdy teraz skupiam się na wadze czasu w każdej sferze naszego życia (z naciskiem na sferę inwestycyjną/tradingową).

Nawet jeśli uda się nam zarobić sporo pieniędzy na rynku, to zawsze będziemy musieli znależć czas na ich wydanie (co słusznie w poprzednim wątku zauważył jasonbourne). Dodatkowo dochodzą tak ważne elementy jak: rodzina czy rozwój osobisty. Oczywiście znalazłoby się ich o wiele więcej, jednak dwa wymienione są dla większości z nas elementami najbardziej istotnymi. Na zakończenie chciałbym przypomnieć o tym, że nie samym rynkiem człowiek żyje. W interesie każdego z nas leży, by potrafił on zarządzać czasem, tak samo dobrze (lub nawet lepiej), jak robi to ze swoimi finansami.

Zapraszam do dyskusji!

Edit: Zapomniałem wspomnieć o instrumentach przy których czas gra znaczną rolę. Mowa o derywatach. O tyle, o ile w przypadku kontraktów terminowych czas (termin wygaśnięcia) gra drugorzędną rolę, tak przy wycenie opcji jest on bardzo istotnym elementem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing inSign In Now

×
×
  • Create New...