Skocz do zawartości
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

hhgjhgjhg

Denon

Miliardy na analizie matematycznej

Recommended Posts

Był w pewien moment w mojej tradingowo-inwestycyjnej karierze, kiedy to usłyszałem stwierdzenie, iż mało prawdopodobne jest osiągnięcie bogactwa na giełdzie z wykorzystaniem analizy technicznej. Na poparcie tej tezy przytoczono podejście prezentowane przez najlepszych zarządzających w historii w tym m.in. Warrena Buffetta, którego styl inwestowania w wartość jest powszechnie znany. Dodatkowym elementem w całej układance, jaką próbowałem rozgryźć w swojej głowie są słowa, których autora niestety nie pamiętam:

"Znam wielu milionerów, którzy dorobili się na analizie technicznej, nie znam jednak ani jednego miliardera, który uzyskałby w ten sposób swoje bogactwo."

Powyższe słowa są oczywiście aluzją do stylów prezentowanych przez tuzy funduszy rynków akcji, którzy to w swojej analizie wykorzystują praktycznie same fundamenty.

Zgłębiając temat natrafiłem na osobę Jamesa Harrisa Simonsa, który to jest utytułowanym matematykiem, wykorzystującym w zaskakujący sposób swoje umiejętności, by osiągać zyski na rynkach kapitałowych. Simonsowi stosującemu modele matematyczne udało się stworzyć fundusz hedgingowy, który pozwolił mu trafić na 55 miejsce listy najbogatszych ludzi świata publikowanej na łamach magazynu Forbes (nie znam danych na temat roku publikacji).

Dla zainteresowanych: więcej informacji na temat Jamesa Harrisa Simonsa

W ramach researchu dotarłem do bardzo interesujących danych, które mówią o tym, że średnioroczna stopa zwrotu, jaką Warren Buffett osiągał na przestrzeni lat wynosi w przybliżeniu 29%, podczas gdy James Harris Simons może pochwalić się wynikiem sięgającym 36%!

Oczywiście powyższe dane nie mają na celu umniejszania zdolności oraz autorytetu Warrena Bufetta. W mojej ocenie na zawsze pozostanie on inwestorem od którego można czerpać najwyższej jakości wiedzę.

Cały wątek ma za zadanie pokazać, że nie ważna jest droga, jaką podążymy do osiągania zysków kapitałowych. Ważne jest tylko to, żeby droga jaką wybierzemy okazała się w ogólnym rozrachunku drogą słuszną (korzystną).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
(...) Ma ktos moze jakies jego publikacje zwiazane z gielda? (...)

Nie wydaje mi się, aby jakakolwiek giełdowa publikacja Simonsa była przełożona na nasz rodzimy język. Szczerze powiedziawszy jestem niemal pewien, że żadna książka jego autorstwa (dotycząca rynków) nie została wydana nawet w języku angielskim.

Sprawdziłem pobieżnie na Amazonie, lecz tam również bez efektów (aż dziwne, że nie napisał żadnej książki chociażby z dziedzin, które wykłada: f.ex. Differential Geometry, Mathematical Physics, Mathematics and Society). Niemniej jednak co do publikacji oraz cytatów jego wypowiedzi (chociażby na tematy matematyczne), to jestem niemal pewien, że przy odrobinie wysiłku uda się coś wygooglować.

W każdym bądź razie nie wydaje mi się, aby tej klasy ikona nigdy nie napisała żadnej publikacji, tym bardziej, że posiada on tytuł Bachelor of Science z dziedziny matematyki (nawet jeśli jest to najniższy stopień naukowy nadawany przez anglosaskie uniwersytety nauk ścisłych, to mimo wszystko do czegoś zobowiązuje).

W razie jeśli odszukałbyś coś ciekawego, to podziel się z nami - chętnie rzucę okiem.

A`propos: miło Cię ponownie gościć w naszych skromnych progach ;-).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby skomentować

Będziesz mógł dodać komentarz po zalogowaniu się



Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...