Skocz do zawartości
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

hhgjhgjhg

Denon

Wpływ tragedii narodowej na rynek

Recommended Posts

Zacznę od tego, iż nie chciałbym, aby mój komentarz został w jakikolwiek sposób odebrany, jako przejaw braku kręgosłupa moralnego. Uważam jednak, że ktoś musi podjąć się próby opisania wpływu ostatnich wydarzeń na rynek złotówki (USD/PLN, EUR/PLN) oraz indeksu 20 największych spółek (WIG20). W swojej wypowiedzi pominę jednak osobiste wycieczki oraz kwestie polityczne i zajmę się jedynie analizą ww. sytuacji.

W pierwszej kolejności zacznę od złotówki. Ze względu na śmierć nie tylko Prezydenta i wielu czołowych ikon życia publicznego w naszym kraju (bez względu na przekonania polityczne) ale również Sławomira Skrzypka obejmującego do niedawna stanowisko Prezesa Narodowego Banku Polskiego spodziewałem się znacznego osłabienia naszej waluty. Do tego dochodzi fakt, iż Skrzypek poza prezesurą był również przewodniczącym Rady Polityki Pieniężnej, co jedynie dodatkowo ukazuje wagę zaistniałych sytuacji.

W dniu dzisiejszym na parze USD/PLN mogliśmy zaobserwować otwarcie się z luką w wysokości 205 pipsów poniżej piątkowego zamknięcia. Jak dotąd kurs jedynie oscyluje w okolicach poziomu otwarcia (2,8410) bez silniejszych ruchów w którymkolwiek kierunku.

W przypadku pary EUR/PLN sytuacja wygląda nieco inaczej. Otwarcie 224 pipsy nad ostatnią ceną z piątku oznacza lukę wzrostową (przeciwną, niż ta na prze USD/PLN), która to od godz 7:00 rano zostaje systematycznie wypełniana.

Niemniej jednak weekendowa tragedia mogła zostać już zdyskontowana przez rynek właśnie dzięki opisywanym lukom, co nie byłoby dziwne, gdyż wg. mnie reakcja na tego typu katastrofę powinna odbywać się maksymalnie przez kilka godzin po zajściu (bez względu na kierunek).

Jeżeli przyjrzymy się czerwcowemu kontraktowi na indeks WIG20 (FW20M10), to zobaczymy, że otwarcie z change +5 w stosunku do kursu odniesienia przejawia się brakiem jakiejkolwiek reakcji ze strony rynku (chyba, że weekendowe zdarzenia doprowadziły do korekty luki, jaka czekałaby nas bez ich udziału).

Zaistniała sytuacja jest pierwszą tego typu tragedią w historii świata, która dotknęła jednocześnie tak wiele istotnych osób w państwie. Dotychczas zdarzało się "jedynie", że w katastrofie lotniczej ginęli prezydenci jakiegoś z Krajów Trzeciego Świata. W związku z tym liczyłem się z większą reakcją rynku, niż ta którą możemy w tym momencie obserwować.

Myślę, że duże znaczenie w tym przypadku miał moment zajścia, który przypadł akurat na weekend. Brak sesji zniwelował poniekąd reakcję, która być może byłaby silniejsza w przypadku, gdy rynki byłyby akurat otwarte. Taka sytuacja umożliwiła chociażby NBP przygotowanie się do zaistniałych warunków, co mogło być też powodem słabej reakcji rynku. Z drugiej strony nie mam informacji, co było główną przyczyną wypełnienia luki na parze EUR/PLN - możliwe przecież, że nie była nim zwykła spekulacja.

Jeżeli ktoś ma ochotę wypowiedzieć się na temat wpływu zaistniałej sytuacji na którykolwiek z rynków, to proszę bardzo. Niemniej jednak proszę mieć na uwadze, iż etyka nakazuje powściągliwość w wygłaszaniu komentarzy natury politycznej oraz kilkukrotnego przemyślenia każdego słowa zanim się je wypowie/napisze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby skomentować

Będziesz mógł dodać komentarz po zalogowaniu się



Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...