Skocz do zawartości
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

hhgjhgjhg

Denon

Strategie WOR

Recommended Posts

Każdy trader/inwestor zna często bardzo wiele różnych strategii - od tych mniej do bardziej złożonych. Zazwyczaj różnią się one od siebie wykorzystywanymi technikami, przy czym jedne korzystają z założeń analizy technicznej, podczas gdy inne opierają się głównie na analizie fundamentalnej. Rozróżniamy także wiele strategii, które łączą w sobie różne podejścia jednocześnie, przy czym są mniej lub bardziej sformalizowane. Osobiście najbardziej skupiam się na sformalizowanych systemach, które opisane są w niemal każdym detalu, tak by nie pozostawało miejsca nawet na dozę subiektywności.

Wstęp w postaci pierwszego akapitu umożliwia mi przejście do meritum sprawy, czyli do strategii WOR. Strategia taka polega na wykorzystywaniu okazji rynkowych, co znacznie odróżnia ją w dużej mierze od większości mechanicznych (niekoniecznie automatycznych) systemów. Chodzi w niej głównie o wyszukiwanie określonych setupów, zgodnych z założeniami strategii. Podstawowym szczegółem, który odróżnia omawianą strategię od pozostałych jest to, że jej założenia nie polegają na ciągłym utrzymywaniu pozycji (w zależności od warunków), gdzie jedyną możliwością jest przekręcenie pozycji z długiej na krótką, bądź odwrotnie.

Strategie typu WOR są z reguły dość ryzykowne, gdyż nie można w ich przypadku założyć z góry określonych parametrów. Według mojej oceny jednymi z najbardziej znanych strategii tego typu są te, które wykorzystują liczby <a href="http://www.forum.traderteam.pl/viewtopic.php?t=12" title="liczby fibonacciego na forexie">Fibonacci</a>ego (harmonic trading) lub niektóre z tych, co opierają się jedynie na price action. Niestety strategie tego typu najczęściej bardzo dobrze wyglądają w momencie, gdy analizujemy wykresy historyczne, lecz o wiele gorzej prezentują się, gdy już zdecydujemy się na ich podstawie podejmować własne decyzje inwestycyjne. Jest to spowodowane faktem, iż o wiele ciężej jest odszukać np. określone setupy, których wymowa okazała się błędna, aniżeli te które rzeczywiście się spełniły. Nie oznacza to jednak, że strategie tego typu są bezużyteczne - wręcz przeciwnie.

Przez okres rozwoju na rynkach kapitałowych udało mi się opracować pewną złożoną strategię WOR, której nadałem nazwę Bounce System. Naturalna ewolucja tego systemu doprowadziła do powstania Bounce Evo System, który to w aktualnej wersji dystrybuowany jest w naszym sklepie. Nie rozpocząłem jednak tego wątku z powodów marketingowych, lecz chętnie opowiem o atutach tego typu strategii/systemów na podstawie tego wyżej wymienionego.

Otóż omawiane strategie/systemy (WOR) na pierwszym miejscu cechuje wysoki współczynnik ratio (ryzyko do zysku), który może sięgać nawet 1:10 i więcej. Tak wielkie zyski (przy stosunkowo niskim ryzyku) rekompensują podstawową wadę, jaką niesie za sobą stosowanie tego typu strategii - niską trafność sygnałów. Nie jest moim celem w tym wypadku jedynie zachwalanie opisywanego podejścia (z tego powodu opisałem też wadę), lecz mimo to pozwolę sobie przytoczyć jeszcze kilka informacji, które mogą okazać się przydatne osobom dla których tego typu podejście mogłoby się okazać bardzo dobrym rozwiązaniem.

Strategie WOR mają jeszcze jedną zaletę, która odróżnia je od strategii mechanicznych - mowa o możliwości dowolnego doboru momentów w których decydujemy się na zawieranie transakcji. Jest to najlepsze rozwiązanie dla osób, którym z różnych względów nie odpowiada stałe zaangażowanie na rynku lub też preferują zawieranie transakcji jedynie od czasu do czasu. Oczywiście omawiana grupa nie jest jedyną dla której podejście WOR mogłoby się wydać najbardziej odpowiednie. Strategie wykorzystywania okazji rynkowych są dobrym rozwiązaniem dla osób, których nieregularna praca uniemożliwia zawieranie transakcji o określonych porach dnia, co w naszym przypadku przestaje być jakimkolwiek problemem.

Różnorodność strategii omawianego typu nie pozwala mi zawrzeć wszelkich niuansów na ich temat w jednym wpisie, jednak z miłą chęcią przedyskutuję temat wykorzystywania okazji rynkowych z każdym, kto będzie tym zainteresowany. Jestem pewien, że wielu z Was także korzysta z tego typu strategii. Byłoby miło gdybyście opisali swoje doświadczenia z tym niezwykle ciekawym tematem.

Zapraszam do dyskusji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby skomentować

Będziesz mógł dodać komentarz po zalogowaniu się



Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...