Jump to content
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

hhgjhgjhg

Łukasz S

4 x trend follower strategia

Recommended Posts

Istnieje wiele strategii opierających się na podążaniu za trendem. Zgodnie z zasadą "trend jest twoim przyjacielem" otwiera się tylko zlecenia zgodne z kierunkiem, w którym cena porusza się od dłuższego czasu. Oto przykład takiej strategii.

Zalecane ramy czasowe - dowolna

Wskaźniki - EMA (5--20--80--200)

Zasady gry - Założenie w tej strategi jest takie, że okresy EMA odpowiadają coraz wyższym, logicznym przedziałom czasowym. Na przykładzie wykresu dziennego, EMA 5 odpowiada okresowi tygodnia, EMA 20 - miesiąca, 80 - kwartału, a 200 -roku. W innych przedziałach czasowych okresy powinny być odpowiednio dopasowane. EMA 200 i 80 wskazują na trend długo i średnio terminowy. Muszą być ułożone tak, jak na załączonym obrazku. Sygnał otwarcia pozycji otrzymujemy, gdy EMA 5 przecina EMA 20 TYLKO zgodnie z kierunkiem trendu.

SL - ponad/pod ostatnim fraktalem i przesuwany zgodnie z ich pojawianiem sie.

5755e74c00286_system4xtrendd.JPG.10b2976

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak, grałem nim na M15 i bylem zadowolony, czasami miałem nawet 8 otwartych pozycji bez żadnej straty, ewentualnie niektóre zostały zamkniete na break even, gdyż trend stracił na sile. To może jeszcze nieco wyjaśnić:

Co do przeliczania, to nie ma sztywnych reguł, musi byc tylko zachowana idea, że ema odpowiadają coraz to wyższym okresom czasowym. Zauwazcie, że gdy EMA 20, na wykesie H1 przecina cenę, ema 80 na wykresie M15 robi to praktycznie w tym samym miejscu.

Dlatego zmiast korzystać z 3 ram czasowych tak jak np. w triple screen trading system Eldera, korzystamy z jednej, ale wskazniki maja wartości odpowiadające wyzszym przedziałom czasowym. Elder opisał takze "współczynik pięć". Najważniejszą zasadą handlu według niego było śledzenie przynajmniej dwóch ram czasowych połączonych tym współczynnikiem. Dlatego, krótsza rama czasowa powinna wynośić 1/5 dłuższej (w przybliżeniu). Oczywiście to wszystko można, a nawet należy poddawać modyfikacją, tak by było jak najbardziej dopasowane do warunków handlu, instrumentów, stylu handlującego itp. Zasada ta była stosowana dla rynków giełdowych, gdzie sesje nie trwały 24/h.

Już Charles Dow stwierdził, że na rynku zawsze można rozpoznać trzy trendy, długoterminowy, średnioterminowy i krótkoterminowy. System trend follower stara się połączyć to wszystko w jedną całość, tak aby była przy okazji łatwa do odczytania i przejrzysta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing inSign In Now

×
×
  • Create New...