Jump to content
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

hhgjhgjhg

Denon

Stopa procentowa a ceny akcji

Recommended Posts

Odsetki stanowią koszt finansowy spółek notowanych na giełdzie (i nie tylko). Oznacza to, że podniesienie stopy procentowej podnosi również koszt obsługi długu, co zmniejsza z kolei zyski przedsiębiorstw, które to ostatecznie mają duży wpływ na cenę akcji (mniejsze zyski oznaczają często spadek cen).

Dodatkowym elementem jest konkurencyjność między rynkiem akcji i obligacji. W momencie, gdy stopy procentowe są wysokie, to inwestor prędzej zainteresuje się stopą wolną od ryzyka (zakupi obligacje), niż zaryzykuje kupno akcji. Odpływ gotówki z rynku akcji na rynek obligacji spowodowany nagłym wzrostem stopy procentowej może zatem bezpośrednio wpływać na spadek cen akcji (zwiększenie podaży na tym rynku). Odwrotną sytuacją jest w tym wypadku spadek stopy procentowej, który oznacza tańsze pozyskanie kapitału przez spółki, co zwiększa z kolei ich atrakcyjność, tym samym ostatecznie wpływając na wzrost cen akcji.

Należy mieć na uwadze, że wszystkie powyższe założenia rozpatrujemy w myśl twierdzenia ceteris paribus, które ma za zadanie jedynie uprościć nasze rozumowanie. Oznacza to, że opisana tendencja ma jedynie charakter modelowy i opiera się na założeniu, iż nie wystąpiły żadne dodatkowe czynniki mogące mieć wpływ na cenę papierów wartościowych.

Bibliografia: Jerzy Gajdka i Ewa Wiśniewska, Zarządzanie finansowe (Tom I).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing inSign In Now

×
×
  • Create New...