Jump to content
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

hhgjhgjhg

Denon

Robert Kiyosaki na temat opcji

Recommended Posts

Większości użytkownikom nie muszę przedstawiać osoby jaką jest Robert Kiyosaki. Zapewne znaczna część osób decydujących się na wyzwanie jakie rzucają rynki finansowe utożsamia pewnie swoje twierdzenia na temat finansów z tymi jakie prezentuje wspomniany Hawajczyk. Osobiście muszę przyznać, że nauki Roberta Kiyosakiego wniosły bardzo dużo do mojego życia. Zgadzam się jednocześnie z większością jego twierdzeń dotyczących finansowej inteligencji. Niemniej jednak Robert poruszał również wiele razy temat opcji i omawianiem właśnie tego tematu chciałbym się teraz zająć.

Kiyosaki uważa opcje za najbardziej uniwersalny instrument inwestycyjny. Wymienia również ich zalety, gdzie między innymi stwierdza, jakoby dzięki lewarowaniu można było zakupić bardzo atrakcyjne prawa. Oczywiście rozważania Roberta są w większości przypadków słuszne, jednak ograniczają się do twierdzeń prawdziwych dla kupujących opcje, rzadko odnosząc się do tematu wystawiania opcji czym ja również nie będę się w tym momencie zajmował.

Jest jedna kwestia, którą należy poruszyć - odpowiednie i dogłębne poznanie tematu opcji daje możliwość osiągania ponadprzeciętnych zysków. Należy jednak pamiętać, że wiąże się to z bardzo wysokim ryzykiem o czym Robert przypomina, natomiast niezbyt intensywnie. Samo nabywanie opcji kupna/sprzedaży jest rzeczywiście dosyć proste. Zrozumienie jednak całego mechanizmu wyceny opcji oraz strategii z nimi związanych jest prawdopodobnie jednym z najtrudniejszych tematów związanych z rynkami. Jest to mały szczegół o którym Robert niestety zapomina lub umiejętnie go wymija. Mimo to rozumiem, że jego książki traktują ogólnie o tematyce finansów bez podawania gotowych recept na osiągnięcie sukcesu w danej dziedzinie, jednak uważam, że nie powinno się poruszać tematu, gdy chcemy powiedzieć jedynie A, podczas gdy poznanie B zostawiamy odbiorcy naszych słów.

Jako jednoczesny fan i czujny obserwator czułem się niejako w obowiązku przypomnieć wszystkim, którzy zainspirowani słowami Roberta Kiyosakiego szukają informacji na temat opcji, że temat ten jest bardzo złożony i do jego zrozumienia nie wystarczy przeczytanie kilku stron z wypowiedziami wspomnianego autora na dany temat. W celu osiągnięcia długoterminowego sukcesu na rynku opcyjnym należy nierzadko poświęcić wiele miesięcy a nawet lat na przygotowania. Niestety często nawet to nie wystarcza, gdyż w przeciwnym razie nie słyszelibyśmy o noblistach, którzy osiągnęli swoje wyróżnienia właśnie za modele wyceny opcji, by następnie doprowadzić jakiś ogromny fundusz hedgingowy do bankructwa.

Zadaniem powyższego wpisu nie jest szczegółowe omawianie tematu opcji. Jego celem jest jedynie ukazanie mojej osobistej interpretacji oraz rozwinięcia myśli Roberta na temat opcji. Zgadzam się bowiem, że mają one bardzo wiele zalet, jednak powinno się je wykorzystywać dopiero wtedy, gdy poznamy temat bardzo dokładnie i nic nie będzie nas w stanie zaskoczyć.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing inSign In Now

×
×
  • Create New...