Skocz do zawartości
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

hhgjhgjhg

budzik23

jak wystartowac?

Recommended Posts

Witam wszystkich serdecznie.

Obecnie utrzymuje sie z gry w pokera on-line, ale jako iz jest to niestety wciaz nielegalne a dziwne pomysly polskiego rzadu oddalaja nasz kraj od standardow wiekszosci krajow europejskich postanowilem sie przebranzowic i wejsc na rynek forex. Mam wiec teraz kilka pytan do osob, ktore moga o o sobie powiedziec jako WYGRYWAJACYCH W DLUGIM TERMINIE NA PRAWDZIWYCH KONTACH I UTRZYMUJACYCH SIE Z TEGO- najlepiej ponad 2 lata (z calym szacunkiem dla innych poczatkujacych, chodzi mi o to bym slyszal doswiadczenie a nie widzi mi sie):

1. Interesuje mnie daytrading rynku Forex jaki trzeba miec kapital poczatkowy jesli chcialbym grac na wykresach 30min, H1, H4. jesli gralbym 0.1 lota i nie chcial inwestowac wiecej niz 3-4% kapitalu w 1 pozycje, ile kapitalu potrzbuje na start?

2. Jakich brokerow polecasz?

3. Ile % miesiecznie srednio zarabia semi-pro trader?

4. Czy na tym forum moge znalesc ludzi, ktorych zarobki przekraczaja 15k pln/miesiac w dlugim terminie? Wiem, ze to pytanie jest niegrzeczne, jednak nauczony doswiadczeniem z pokera nie chce znowu tracic czasu na "uczenie" sie od ludzi, ktorzy nie maja sukcesow lub dopiero zaczynaja swoja kariere

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
1. Interesuje mnie daytrading rynku Forex jaki trzeba miec kapital poczatkowy jesli chcialbym grac na wykresach 30min, H1, H4. jesli gralbym 0.1 lota i nie chcial inwestowac wiecej niz 3-4% kapitalu w 1 pozycje, ile kapitalu potrzbuje na start?

Zakładając max SL na poziomie 50 pipsów, to na parze EUR/USD przy jednym locie wartość pipsa to 27.77zł, przy 0.1 lota wyjdzie 2.78zł i to mnożymy razy 50 i wychodzi, że na jedną transakcję możesz stracić max 139zł. Przy 3% na pozycję musiałbyś posiadać ok. 4600zł, a przy 4% musiałbyś posiadać ok. 3500zł na rachunku.

2. Jakich brokerow polecasz?

Z admiral markets nie miałem problemów.

3. Ile % miesiecznie srednio zarabia semi-pro trader?

Nie mam pojęcia, ale ok. 3-4% miesięcznie uznałbym za bardzo dobry wynik. Ja na interwale dziennym w zeszłym roku uzyskałem średnio 1% miesięcznie.

4. Czy na tym forum moge znalesc ludzi, ktorych zarobki przekraczaja 15k pln/miesiac w dlugim terminie? Wiem, ze to pytanie jest niegrzeczne, jednak nauczony doswiadczeniem z pokera nie chce znowu tracic czasu na "uczenie" sie od ludzi, ktorzy nie maja sukcesow lub dopiero zaczynaja swoja kariere

Wątpię żeby takiej osobie chciało się udzielać na forum.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

jesli zarobek rzedu 3-4%/miesiecznie jest wynikiem bardzo dobrym to rozumiem ze utrzymywac sie z tego mozna jedynie obracajac znacznym kapitalem. Czyli zakladajac, iz jesli chcialbym z tego miec kolo 15k-20k/miesiac musialbym obracac 0.5mln+. Szczerze mowiac jestem troszke rozczarowany, prawde mowiac inaczej wyobrazalem sobie zarobki dobrych traderow.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Ja przedstawiłem tylko swoje podejście, czyli takie bardzo bezpiecznie, gdzie na jedną transakcję ryzykuję max. 1% kapitału.

Tutaj masz, jakie stopy zwrotu robią ludzie na kontach realnych: http://www.xtb.pl/strona.php?info=2144 (ogólnie traktuję to jako zagranie marketingowe).

Jak przejrzysz kilka miesięcy, to zobaczysz, że ktoś kto raz dużo zarobił, praktycznie już nie pojawia się w innym miesiącu. Osobiście nie znam nikogo, kto miesiąc w miesiąc robi takie stopy zwrotu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
(...) Szczerze mowiac jestem troszke rozczarowany, prawde mowiac inaczej wyobrazalem sobie zarobki dobrych traderow.

Na seminarium z którego właśnie wróciłem dr Van K. Tharp opisywał sytuację w której do pewnego momentu daytraderzy potrafią podwajać swój kapitał każdego miesiąca. W tym przypadku mowa była o kwotach 5-6 cyfrowych. W pewnym momencie dochodzi się jednak do etapu w którym wynik na poziomie 15% wypracowany przy ograniczonym ryzyku okazuje się bardzo zadowalającym zwrotem.

Mówiąc językiem pokerowym, jeżeli chcesz uniknąć downswingów na poziomie 50-100% Twojego bankrolla, to musisz zrozumieć, że na każdy dodatkowy procent we wzroście stopy potencjalnego zwrotu musisz przyjąć odpowiadające mu zwiększone ryzyko. Ostatecznie - podobnie jak w pokerze - to od Ciebie zależy jak duże ryzyko na siebie przyjmiesz i jaki BRM zastosujesz.

Osobiście w zależności od części składowych portfela tradingowo-inwestycyjno-emerytalnego zakładam średni roczny zwrot na poziomie 50% z całości. Ciekawe jest jednak to, że w przypadku jednego (bezpiecznego) elementu zakładany zwrot może kształtować się na poziomie owych 15% rocznie, podczas gdy część spekulacyjna w której godzę się na największe ryzyko potrafi mieć cel na poziomie nawet kilkuset procent w skali roku.

Moim celem jest utrzymanie się z rynku przez wiele lat/dekad. Na szeroko rozumiana giełda umożliwiła mi już tak wiele, że przerosło to nawet moje najśmielsze oczekiwania. Nie chodzi jednak o to, aby w związku z tym ukazywać przykładowo możliwość przekształcenia 12k$ w 1,65mln $ w przeciągu trzech lat, tak jak zrobił to Tim Sykes, którego notabene akurat nie lubię. Nie chodzi też o przytaczanie takich ikon jak Warren Buffett, George Soros, Peter Lynch, Victor Sperandeo czy chociażby Jim Cramer i innych, których majątek szacuje się "jedynie" na jakieś kilkadziesiąt/kilkaset milionów dolarów. Ważne jest, aby ukazać także te standardowe aspekty rynku oraz względnie łatwe do osiągnięcia stopy zwrotu.

Jeżeli chodzi o pokera i rynek to są to elementy nieporównywalne pod względem zarobków, gdyż w pokerze liczone one są w najlepszym przypadku w milionach, a na rynku potrafią być liczone często w setkach milionów czy nawet w miliardach. Jako ciekawostkę powiem Ci jednak, że wspomniany powyżej Victor Sperandeo też był najpierw pokerzystą i jak twierdzi zdobyte przy stole umiejętności bardzo przydały mu się w jego giełdowej karierze.

Osobiście uważam, że Marek dobrze zrobił "sprowadzając Cię na ziemię", gdyż w internecie niemal na każdym kroku spotkać można informacje ukazujące jedynie dobrą stronę medalu oraz towarzyszące rynkowi stopy zwrotu sięgające setek czy nawet tysięcy procent w skali miesiąca czy kwartału. Prawdą jest, że lepiej mierzyć wysoko i chybić, niż nisko i trafić, jednak uważam, że dobrze jest też pracować z realnymi wyobrażeniami, tak by nie stracić zapału, który na początkowym etapie jest bardzo wielki, po czym niestety często bardzo szybko gaśnie.

Jeżeli zdecydujesz się ostatecznie na rynek, to życzę Ci dużo sukcesów!

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

to co piszesz brzmi zachecajaco, rozumiem, ze rynek czy poker ma swoich prosow ktorzy sa poza limitem i w praktyce zblirzenie sie do nich graniczy z cudem. Kiedys czytalem ze na forexie zarabia tylko 5% ludzi (w pokerze 40%).

znalezienie 5k pln na zaczecie gry nie stanowi zadnego problemu, jednak chcialbym aby ktos doswiadczony polecil mi od czego zaczac, np skad i jakie wziac: ksiazki, filmik (jesli takie istnieja), artykuly, coaching. Sam przeczytalem juz kilka ksiazek o analizie technicznej jednak podejzewam, ze podobnie jak w pokerze z biegiem czasu niektore rzeczy przestaja byc aktualne, gdyz otoczenie (tutaj rynek) dostosowuje sie do nowych zachowan. Z tego co piszesz jestes graczem wygrywajacym wiec wlasnie takich ludzi opinii szukam. Jakie wiec wg Ciebie powinny byc pierwsze kroki w tradingu: na czym sie skupic i w co zainwestowac (chodzi mi tu o kursy/lekcje/ksiazki itp)?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o rynek Forex to rzeczywiście panuje ogólna opinia, że tylko co 20 zarabia, jednak jak przyjrzymy się danym udostępnianym przez brokerów zgodnie z regulacjami zagranicznymi, to okazuje się, że potrafi zarabiać nawet 20% i więcej (w zależności od brokera).

Dodatkowym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę przy tego typu rozważaniach, to rodzaj rynku na którym operujesz. Forex to tez pojęcie dosyć szerokie i może się okazać, że dwie osoby rozumieją przez to uczestniczenie w nieco odmiennych rynkach.

Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze rodzaj metodologii według której postępujesz. Zawężając temat - chodzi o to, że na ogólny wynik wpływają też takie czynniki jak:

- rodzaj stosowanej strategii

- częstotliwość zawierania transakcji

- interwał czasowy

- money management

i wiele innych

Wszystkie omawiane czynniki mogą być ze sobą mieszane w zależności od upodobań. Może być też przykładowo tak, że będziesz opierał swoje decyzje na portfelu systemów, gdzie każdy jeden będzie cechował się innymi współczynnikami: terminowości, rentowności, obsunięć kapitału etc.

Ostatecznie ciężko jest jednoznacznie stwierdzić jaka będzie wypadkowa Twoich poczynań, przy czym wszystko zależy tutaj od Ciebie. Myślę jednak, że doświadczenie z pokera może odegrać tutaj istotną rolę, gdyż tam również bardzo ważne były takie kwestie jak: psychologia, strategia oraz zarządzanie kapitałem. Dokładnie te same trzy czynniki są fundamentem działania na ogólnie rozumianych rynkach finansowych.

Jeżeli jesteś już zaznajomiony z książkami dotyczącymi podstaw, to możesz spróbować przeczytać to forum "od deski do deski". Pozwoli Ci to wypracować podstawowy pogląd na sprawę, który może być ciekawym uzupełnieniem do tego co już zdążyłeś się dowiedzieć.

Ważna jest także praktyka. Moim zdaniem dobrze jest zacząć od demo lub małych kwot przy których czynnik psychologiczny ma już znaczenie, jednak nie jest jeszcze aż tak bardzo dominujący. Z reguły nie jest wskazane od razu rzucać się na głęboką wodę, gdyż może to skutkować niepotrzebnym margin call'em (wyzerowaniem) już na samym starcie.

Jeżeli chodzi natomiast o kursy, coaching, książki, video etc. to mogę być tutaj stronniczy, gdyż razem z Markiem zajmujemy się tego typu sprawami poprzez nasze przedsiębiorstwo (Trader Team Sp. z o.o.). Odsyłam Cię w tym przypadku do strony głównej tego forum: www.traderteam.pl po więcej informacji. Zachęcam też do zapisania się na darmowy biuletyn, który znajdziesz na tej stronie, gdyż dzięki niemu otrzymasz kilkadziesiąt lekcji na swojego maila. Może to być kolejna dawna wiedzy, która przyda się Tobie na początku drogi.

Ostatnia rzecz o jakiej chciałbym Ci powiedzieć, to abyś zaczynał powoli. Nawet jeżeli czytasz o czymkolwiek co ktokolwiek Ci pisze (nawet ja), to próbuj zawsze to weryfikować. Jak to się mówi "ufaj ale sprawdzaj". Pomoże Ci to odsiać dużo szumu informacyjnego o jaki nie jest trudno w dobie internetu. Moim zdaniem nawet 95% informacji z sieci jest bezwartościowa lub staje się taka po przejściu podstawowych etapów edukacji.

Bez względu na to jaką obierzesz drogę, to i tak życzę Ci dużo sukcesów. W razie pytań pisz - chętnie Ci pomożemy w miarę możliwości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby skomentować

Będziesz mógł dodać komentarz po zalogowaniu się



Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...