Jump to content
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

hhgjhgjhg

Denon

W.D. Gann o paradoksie oczekiwanej stopy zwrotu

Recommended Posts

[Początkowo miał to być kolejny post w dziale z cytatami, jednak doszedłem do wniosku, iż jest to temat na tyle istotny, że zasługuje na osobny wątek w odpowiednim dziale.]

Poniżej prezentuję cytat z książki W.D. Ganna wydanej w 1923 roku pod tytułem The Truth of the Stock Tape.

People expect more profits in speculation than in any other business. A man who would be satisfied with a return of 25 percent per year in a business is not satisfied if he doubles his capital every month in Wall Street. Many people are satisfied with four percent in a savings bank, but when they come to Wall Street and put up $1,000 they expect to make $1,000 in two or three weeks. They are the people who buy on a 10-point margin and always lose.

Pozwolę sobie na osobiste przetłumaczenie powyższych słów.

"Oczekiwane stopy zwrotu ze spekulacji są zazwyczaj większe, niż w przypadku jakiegokolwiek innego biznesu. Osoba zadowolona z 25-procentowej rocznej stopy zwrotu z prowadzonego biznesu, nie jest zadowolona z podwojenia kapitału w każdym kolejnym miesiącu, jeżeli robi to na Wall Street. Wielu jest zadowolonych z 4% w skali roku na koncie oszczędnościowym w banku, jednak kiedy Ci sami ludzie przychodzą na Wall Street, wykładając przy tym 1000$ - oczekują zarobków na poziomie kolejnego 1000$ w dwa lub trzy tygodnie. To właśnie te osoby używają 10-punktowego marginu i zawsze tracą."

Ostatnie zdanie odnosi się do sytuacji w której dźwignia wynosi 1:10 (inwestujemy 10% wartości danego kontraktu). Co ciekawe tego typu lewarowanie jest dzisiaj powszechne na rynkach terminowych, przy czym na rynku Forex dochodzi do jego kilkukrotnego zwielokrotnienia!

Okazuje się, że słowa napisane prawie 90 lat temu nie straciły do dzisiaj nic ze swojej aktualności. Już nie chodzi w tym przypadku o możliwości osiągnięcia określonej stopy zwrotu, tylko o same oczekiwania danego uczestnika rynku. Osobiście wiem, że osiąganie wysokich stóp zwrotu jest na rynku możliwe, paradoksem jest jednak to, że każdy kto rozpoczyna swoja rynkową edukację zakłada, że osiągnie wyniki na swojej działalności lepsze od najlepszych zarządzających na świecie! Mam w tym przypadku nie tylko zarządzających portfelami inwestycyjnymi ale również tymi, którzy prowadzą największe i najbardziej rentowne przedsięwzięcia dnia dzisiejszego. To tak jakby każdy kolejny uczestnik rynku pragnąłby zostać kolejnym Zuckerbergiem tradingu. Nie wspominając już takiej osobie jak Warren Buffett, którego średnia roczna stopa zwrotu z 45 lat działalności wynosi "jedynie" 20,2%!

Dzisiejszy cytat nie na celu ma zabicie marzeń o tysiącach procent zwrotu w skali roku. Chodzi tylko o to, aby mierzyć siły na zamiary i cieszyć się niezmiernie nawet kilku procent w skali miesiąca. Jeżeli bowiem została ona uzyskana, przy zakładanej minimalizacji ryzyka, to jest to mimo wszystko nadal wynik godny naszej uwagi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jest dokłądnie tak jak napisałeś. Jednak musisz pamietać o tym że to między innymi osoby poczatkujące, narwiste i pewne siebie budują okazje do lepszej koniunktury. Poprostu takie życie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing inSign In Now

×
×
  • Create New...