Skocz do zawartości
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

hhgjhgjhg

erbe

ROE

Recommended Posts

Czy ROE zwiększy się, ze względu na sprzedaż akcji/udziałów, przy założeniu że reszta zysków i innych elementów nie uległa żadnej zmianie. Mi się wydaję, że nie. Jeżeli się mylę to proszę o wyjaśnienie.

Bo jeżeli w roku 2010 zysk był na poziomie 1 i KW na poziomie 1 to ROE = 100%, w 2011 sprzedano udziały, zysk wzrósł o 1. Ponieważ zysk ze sprzedaży udziałów stanowi element KW, to KW też wzrośnie o 1 (czyli o zysk). W takim wypadku wygląda to tak:

zysk 2010: 1

kw 2011: 1

zysk 2011 = 1 (rok 2010) + 1 (rok 2011)

kw 2011 = 1 (rok 2010) + 1 (rok 2011)

ROE = 2/2 * 100% = 100%

ROE nie uległo zmienie.

Z drugiej jednak strony patrząc na Emperię (taka sytuacja miała tam miejsce), ROE z ~10% wzrosło do ~50%. I teraz pojawia mi się pytanie związane wyżej. Jeżeli to co przedstawiłem wyżej jest prawdziwe to wzrost ROE tej spółki został spowodowany przez inne czyniki, co pozytywnie świadczy o spółce. Jeżeli nie, to czy ROE z z. operacyjnego (a raczej "OPOE" (Operatnion profit) jest zasadne w stosowaniu?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby skomentować

Będziesz mógł dodać komentarz po zalogowaniu się



Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...