Jump to content
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

hhgjhgjhg

martabzym84

Jak zostać brokerem?

Recommended Posts

Jaka obrać drogę rozwoju aby zostać brokerem? Jakie studia, kursy, gdzie zdobywać pierwsze doświadczenie?

Jednym z bezpośrednich zawodów regulowanych w naszym kraju związanych z brokerką jest Agent Firmy Inwestycyjnej na którego egzamin realizowany jest pod pieczą Komisji Nadzoru Finansowego. Ten sam organ weryfikuje również wszelkie kwestie organizacyjno-prawne. Działalność ta umożliwia np. prowadzenie oddziałów zagranicznych firm inwestycyjnych, jednak warto zauważyć, że możliwe jest to jedynie z pismem przewodnim takiej firmy oraz przy spełnieniu szeregu innych wymogów (np. wykształcenie czy doświadczenie).

Osobiście zdałem ten egzamin i dopełniłem wszelkich formalności w ok. 1,5 roku zatem uważam, że cały proces nie jest wcale taki łatwy, nawet w porównaniu do Maklera Papierów Wartościowych (sam egzamin jest nieco trudniejszy od AFI), których licencjonowanie prawdopodobnie będzie zniesione przy najbliższej fazie deregulacji (zostanie właśnie tylko AFI oraz DI). Nawet jeżeli makler jest w wielu kontekstach synonimem brokera, to w przypadku krajowych warunków działał on, jako pracownik w imieniu biura maklerskiego, a nie swoim oraz reprezentowanej firmy (solidarna odpowiedzialność).

Uważam, że w najbliższym czasie może okazać się tak, że pod pojęciem broker rozumieć będziemy większe przedsiębiorstwa tworzące swój własny back-office lub też mniejsze, działające w formie white-label (wykorzystując strukturę innej firmy), a także osób fizycznych (również jednoosobowych działalności gospodarczych), które działały będą właśnie, jako Agenci Firm Inwestycyjnych (tzw. Tied-Agents). Dopełnieniem są w tym kontekście oczywiście osobne jednostki organizacyjne, które obsługują klientów innych brokerów, jak chociażby Introduction Brokers, którzy wbrew powszechnej opinii nie powinni być rozumiani jako fizyczni polecający (dla nich właściwa nazwa to Affiliates). Paradoksalnie, jako podmioty nieregulowane mogą oni - w przeciwieństwie do AFI - reprezentować więcej, niż jedną firmę inwestycyjną.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing inSign In Now

×
×
  • Create New...