Skocz do zawartości
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

hhgjhgjhg

mat1987

Jak tworzycie swoje automatyczne strategie?

Recommended Posts

Witam wszystkich po długim czasie !

Mam pytanie do bardziej doświadczonych kolegów. Oprócz języka mgl istnieją inne (tak myślę) sposoby tworzenia automatów. Ostatnio natknąłem się na MetaTrader 4 Builder co o tym myślicie ? tyle że nie do końca potrafię z niego korzystać. Zapisuje mi strategie w formacie xtb a przecież na MT4 chadza w xe4.

A jak wy tworzycie swoje automaty ? i drugie pewnie jeszcze ważniejsze pytanie jak je testujecie ?

zaznaczę z góry że w obecnej chwili nie stać mnie na MetaStocka, o którym słyszałem że jest dużo lepszy od MT4.

Z góry dziękuję za pomoc.

pozdrawiam Mateusz !

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Widzę las rąk :mrgreen:

No dobrze, to może zaczynając naukę pisania w języku mql jak najlepiej się do tego zabrać?

sposoby?

pomysły?

dla mnie największy problem jest z tym ze fakt można zacząć pisać (zmieniać) parametry w już istniejącej strategi to chyba najlepszy sposób ale skąd mam wiedzieć za co odpowiada konkretny zwrot/funkcja może jest jakiś słownik ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Przyłaczam się do pytania, też zawsze ciekawił mnie handel automatyczny, są oferty na allegro że może ktoś zrobić nam system ale nigdy nikt mądry nie da im swojego systemu... Więc pozostaje nauka.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie odpowiadałem w wątku, gdyż już wcześniej rozmawiałem z założycielem tematu przez priv, jednak z racji tego, że znalazła się dodatkowa osoba zainteresowana tematem, opiszę jak wraz ze wspólnikami w rozwoju tradingowym radzimy sobie z tą kwestią.

Otóż osobiście do kodowania używam Indicator Builder'a będącego jednym z tzw. Power Tools w programie MetaStock. Wykorzystywany język to MetaStock Language Formula i jest on zbliżony do tego, którego używa się w Excel'u. Do dyspozycji jest wiele wbudowanych formuł, zarówno tych bezpośredniego pochodzenia statystyczno-matematycznego, jak również typowych wskaźników analizy technicznej, które notabene swoje źródło znajdują w tych samych dziedzinach nauki, co wspomniane wcześniej.

System Tester to drugi z PT, który odpowiada właśnie za poddanie kodu do testów na danych historycznych. Źródłem notowań jest Thomson Reuters Eikon FX Data (aktualnie Xenith), co jest jednym z najbardziej reprezentatywnych źródeł danych na świecie, oddanych do dyspozycji inwestorów indywidualnych. Nie piszę tego, jako formułkę marketingową, tylko fakt, który powoduje, że jako trader nie znam wobec tego rozwiązania chociażby zbliżonej alternatywy. Powodem takiego stanu rzeczy jest to, że Reuters zbiera kwotowania od ponad 800 banków jednocześnie i prezentuje je dopiero po przepuszczeniu tak uzyskanych informacji przez filtr, którym jest funkcja o nazwie Auto-Clean.

Powyższe oznacza, że w przeciwieństwie do testowania systemów na kwotowaniach od animatora rynku (brokera typu market maker), którego darmowa próbka może stosunkowo odbiegać od rzeczywistych cen transakcyjnych na międzybanku - korzystam z pewnego źródła. Dzięki temu nie zdarzają się sytuacje, że jeden system testowany u dwóch różnych brokerów uzyskuje zupełnie inne wyniki historyczne.

Expert Advisor działa podobnie jak w innych programach do analizy technicznej, przy czym jego najważniejsza cechą jest graficzne zaprezentowanie sygnałów z danego systemu, aby możliwe były do prostego odczytania na jakimkolwiek z walorów. Wykorzystywane w tym celu są takie elementy jak wstęgi, podświetlenia, symbole, alerty czy komentarze, gdzie każde poza ostatnim może zostać zaprogramowane z użyciem funkcji If().

Najważniejszym - moim zdaniem - Power Tools odróżniającym MS od innych software'ów jest The Explorer, który umożliwia poddanie analizie setkę rynków jednocześnie w celu sprawdzenia które z nich odpowiadają przyjętym warunkom. Tak uzyskana lista może być użyta ponownie do dalszego kroku (spełnienie kolejnego kryterium), aż ostatecznie pozostajemy tylko z tymi rynkami, które spełniają wszystkie kolejne warunki składowe przyjęte jako niezbędne do zawarcia transakcji.

Aktualnie jako zespół Trader Team nie wychodzimy poza MetaStock'a do brokera, aby transakcje były zawierane automatycznie (realizujemy transakcje ręcznie), jednak pracujemy nad wyjściem DDE, aby za pomocą interfejsu API systemy w przyszłości były w stanie działać samodzielnie.

Nie wchodząc w szczegóły - mam nadzieję, że powyższa wypowiedź znakomicie odpowiada na część zadanych pytań. Aktualnie kończymy prace nad materiałami szkoleniowymi odnoszącymi się do programowania własnych wskaźników z wykorzystaniem funkcjonalności Indicator Builder'a oraz podstaw MSFL, natomiast całą resztę do której odnosiłem się powyżej stosujemy już wyłącznie do własnych celów tradingowych.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby skomentować

Będziesz mógł dodać komentarz po zalogowaniu się



Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...