Skocz do zawartości
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

hhgjhgjhg

Denon

Szlachetna siódemka

Recommended Posts

Jak się okazuje, wystarczy poznać 7 szczepów winogron, aby posiadać wiedzę na temat 75% rodzajów win globalnej produkcji! Do tej grupy zaliczamy szczepy jasne oraz ciemne, gdzie w pierwszym przypadku mamy do czynienia z trzema, natomiast w drugim z czterema rodzajami szczepów.

Przynależność do szlachetnej siódemki wcale nie oznacza, że z poszczególnych szczepów nie są produkowane również i tanie wina. W tym gronie (zabawna gra słów prawda ;-) ) znaleźć można cały zakres: od prostych win z najniższej półki, po światowej klasy wina będące jednocześnie tymi najdroższymi. Wiedza zawarta w niniejszym artykule jest swoistym fundamentem, jeżeli chodzi o winiarstwo i może uratować na nie jednym przyjęciu czy spotkaniu po-biznesowym (poza amerykańskimi filmami, interesy prowadzi się raczej bez alkoholu, odkładając tego typu przyjemności na wieczorne kolacje integracyjne w nieco luźniejszej formie).

Wina białe:

1. Chardonnay

Jedno z najbardziej znanych win, posiadających metkę wina słabego ze względu na brak wyrazistego smaku. Ta sama cecha może z drugiej strony umożliwić stworzenie wina o intensywnym aromacie, który doda winu unikalny charakter. W większości przypadków jest to jednak pospolite wino, które odszukać można w kartach win większości restauracji, a także sklepach specjalistycznych.

Jako region na etykiecie wskazywana jest francuska Burgundia, co jest równoznaczne z miejscem produkowania najlepszych win tego gatunku. Chablis, Meursault oraz Le Montrachet to lokalizacje z których każda jest ze wskazanego regionu. Inaczej jest jednak w przypadku winorośli tego cytrusowego, jabłkowego lub mineralnego wina, gdyż pochodzić one mogą z USA, Australii, Chile, Francji (Langwedocja) czy Kanady.

2. Sauvignon Blanc

To orzeźwiające wino nie jest odmianą, która jest w stanie zasmakować każdemu. Powodem takiego stanu rzeczy jest agresywny aromat, który jak widać może stanowić wadę. Kwasowość tego wina - w przeciwieństwie do poprzednika - powoduje, że najlepiej sprawuje się jako aperitif.

Na etykiecie zauważyć możemy Dolinę Loary i Bordeaux, aczkolwiek w przypadku samej winorośli może to być Nowa Zelandia, RPA, Chile, USA czy też ponownie Kanada. Najlepsze sauvignon blanc - zarówno te z ciepłego, jak i chłodnego klimatu - okazują się być charakterystycznie cytrusowe, podczas gdy regionem ich wytworzenia są miejsca wskazane na etykiecie (Dolina Loary i Bordeaux), a także nowozelandzkie Marlborough.

3. Riesling

W związku z tym pikantnym trunkiem związana jest odwrotna zależność, niż w przypadku charonnay. Tutaj popularność jest znikoma z czym z kolei nie zgadza się znaczne grono kiperów. Otóż wino to pasuje do wielu posiłków, przy czym może ono przybierać formę słodkiego wina deserowego, jak również wytrawnego trunku dodającego rześkości.

Etykietę zdobią takie regiony jak Niemcy Francja (Alzacja) czy również tradycyjnie Kanada ale także Austria, USA czy Australia. Najlepszymi wyrobami mogą pochwalić się natomiast takie regiony, jak Dolina Mozeli, Saary i Ruhry, Nahe, Palatynat, czy Rheingau by wskazać lokalizacje przypadające na terytorium Niemiec, a także wspomniana już francuska Alzacja, kanadyjski półwysep Niagara lub też dolina Clare w Australii.

Wina czerwone:

1. Cabernet Sauvignon

To arystokratycznie ciemne wino jest w wielu kręgach uznawane za lidera wśród win czerwonych. Dopuszczalne, nawet wśród najstarszych okazów jest mieszanie go z innymi szczepami, co wzbudza zainteresowanie nawet najwybredniejszych koneserów na świecie. Mogące dojrzewać latami wino znane jest ze swojej głębi, która uwydatnia się właśnie z czasem. Oznacza to, że młodsze roczniki mogą w niektórych przypadkach nie posiadać walorów smakowych spotykanych wśród swoich starszych odpowiedników.

Na etykiecie poszukujemy w tym przypadku jedynie francuskiego Bordeaux, przy czym region związany z winoroślą ogranicza się w zasadzie do USA, Australii, Kanady, RPA, Francji (Langwodecja), Chile czy nawet regionów Europy Wschodniej. Najlepsze okazy, często o smaku czarnej porzeczki pochodzą ze wspomnianego Bordeaux, aczkolwiek znaczące są również takie miejsca jak kalifornijska dolina Napa lub też Coonawara w Australii.

2. Merlot

Jest to ciemny odpowiednik chardonnay, który ze względu na produkcję w masowej skali jest narażony na największą krytykę wśród win czerwonych. Celem w przypadku tego wina jest uzyskanie aksamitnego smaku, co jest możliwe głównie dzięki wprawie winiarzy, którzy decydują się na umiejętne wykorzystanie śliwek przy procesie produkcji. Merlot często stanowi domieszkę do win dla których bazą jest jego starszy brat, czyli cabernet sauvignon.

Tutaj ponownie na etykiecie widnieje Francja i znane już nam Bordeaux. Co do winorośli to widnieją tam takie miejsca jak: Francja, USA, Chile, Kanada, Nowa Zelandia, Włochy i Europa Wschodnia. Niektóre z tych miejsc decydują się na przyrządzanie trunków o smaku czekolady czy nawet mięty, co stanowi nie lada gratkę dla rządnych urozmaiceń degustatorów win.

3. Pinot Noir

Jeżeli uznamy, że najlepszym winem wśród białych jest reisling, to w przypadku win czerwonych podobną pozycję będzie dzierżył właśnie pinot. Jedyną różnicą jest w tym przypadku to, że w przeciwieństwie do tego pierwszego, jedwabisty i elegancki pinot noir pasuje do wielu mięs, co jest istotną różnicą, gdy przyjmiemy, że w wielu przypadkach konsumpcja wina odbywa się właśnie przy posiłku.

Na etykiecie podobnie jak w wielu przypadkach widnieje Francja, jednak co do winorośli to będzie to USA (głównie Kalifornia i Oregon), a także Kanada, Nowa Zelandia, Australia, Niemcy. Za najlepsze z tego gatunku uznaje się wina burgundzkie, przy czym prym wiedzie w tym przypadku owoc maliny, który może być w przypadku win z ciepłego klimatu wspierany aromatem dymu.

4. Syrah

Wino to nazywane jest niekiedy shiraz, a zasługę tą należy przypisać australijczykom, którzy odpowiedzialni są za ponowne rozsławienie tego wina w latach 80. XX wieku. Odchodząc jednak od samego nazewnictwa, trunek ten stanowi aktualnie jedno z najbardziej modnych win na świecie. Najczęściej występuje w wersji wina młodego, gdzie fundamentem jest jego moc i aromat. Duża kwasowość powoduje jednak, że równie przychylnie producenci podchodzą do wprowadzania omawianego wina w długi stan dojrzewania. Te dwa odmienne podejścia są w wielu przypadkach wyrażane właśnie za pomocą podwójnego nazewnictwa, przy czym Australijczycy optują za nazwą shiraz dotyczącą wspomnianego wina krótko-leżakującego.

Nawet jeżeli regionem na etykiecie jest Dolina Rodanu we Francji, to nie zmienia postaci rzeczy, że winorośl pochodzi z Austalii ale także z USA czy RPA. Najlepsze okazy są albo francuskie (dolina Rodanu) albo australijskie (dolina Barossa). W pierwszym przypadku mowa o klimacie chłodnym, gdzie przeważają takie smaki jak jagodowy, śliwkowy, kawowy, czy ziołowy. Natomiast w drugim do pierwszych dwóch dodać możemy wiśnię, czekoladę czy eukaliptus.

Wina produkowane ze wszystkich innych szczepów, niż wymienione powyżej stanowią raptem około 20% światowej produkcji. Oznacza to, że znajomość informacji zawartych w niniejszym tekście oraz wsparcie podstawową degustacją może stanowić znakomitą bazę dla każdego chcącego wejść we wspaniały świat wina, którego poznawanie może okazać się ciekawą przygodą dla każdego.

Źródło: Richard Kitowski, Jocelyn Klemm , Wino. Jak zostać znawcą. , Wydawnictwo RM, 2011 Warszawa, s. 13-18.

Uwaga: Niniejszy tekst kierowany jest do osób powyżej 18 roku życia. Zamiarem autora nie jest propagowanie spożycia alkoholu, a jedynie stanowi osobiste rozważania z tematyki enologii wsparte niekiedy analizą literatury przedmiotu. Tak też należy rozumieć wszelkie inne wypowiedzi mieszczące się w niniejszym dziale.

Edytowano przez Gość

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Hm, a co z winami różowymi?

Wina te stanowią zaledwie 1/10 światowej produkcji ( http://www.vinsdeprovence.com/ ), co przy założeniu, że ich najwyższe spożycie związane jest bezpośrednio z dobrą pogodą i tak stanowi niezły wynik.

Powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że wina te są raczej mało intensywne, gdyż przy upale poszukujemy raczej lekkości. Tym samym wina te podlegają modzie, podobnie jak ciuchy. Szeroki zakres odcieni jest o wiele bardziej widoczny w przeciwieństwie do win tradycyjnych.

Źródło: Marek Bieńczyk;Między szminką, a łososiem; ForbesLife 2013.

Dodam tylko, że niniejszy wątek dotyczy podstawowych szczepów winorośli wykorzystywanych do produkcji wina. Bazą dla wina różowego będzie wino czerwone, gdyż to właśnie z ciemnych gron są one produkowane.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Calkiem fajny temat do ktorego chcialbym dorzucic swoje dwa grosze, a mianowicie:

Do Twojej "Siodemki" Rafal bardzo chcialoby sie dostac "Pinot (gris)grigio, uwazane za mutacje Pinot noir. To wysmienite biale wino zaczyna deklasowac swoje rywalki z Chardonnay i Sauvignon Blanc. Zwlaszcza wloski odpowiednik tego wina jest coraz modniejszy na europejskim rynku, a zawdziecza to swojemu delikatnemu smakowi, ktore

upodobala sobie zwlaszcza plec piekna, a i jak to sie rzeklo powiadac czesc meska za kolnierz nie wylewa.

Do Twojego wpisu Rafal dodalbym rowniez krotka notke o Starym i Nowym Swiecie,

ktory jak masz ochote to mozesz rozwinac

Stary Swiat to: Włochy, Francja i Hiszpania

Nowy Swiat to: Australia, Nowa Zelandia, RPA, Chile, Argentyna czy Kalifornia

No i obowiazek o ktorym musze wspomniec czyli:

Wina musujace (z ang.Sparkling wine)

Jak pewnie Rafal doskonale zdajesz sobie sprawe ze podczas imprezy sylwestrowej

pijac tzw "Szampana" pijesz jakis "bulgarski gniot" nie obrazajac bulgarskich win :-)

Ale nazwac wino musujace z etykietka "Made in Bulgaria" Champagne to jak powiedziec Rafalowi ze jest totalnym amatorem na rynkach finansowych i nie ma pojecia o czym mowi ;-)

Oczywiscie Champagne moze byc tylko jeden i tylko z Francji i tylko z rejonu Champagne.

To jest bez apelacyja jedynka o drugie miejsce w tej kategorii win walcza zaciekle kraje ze Starego Swiata czyli hiszpanska Cava i wloskie Prosecco, ktore przebojem wdarly sie na szczyty w swojej kategorii.

Na zakonczenie troche pochodne wina czyli Brandy.......a moze Cogniaq?

A moze Cogniaq to Brandy, a moze kazde Brandy jest Cogniaq-iem?

Kiedys jeszcze bedac "zielonym" dostalem taka zagadke, ktora wzburzyla we mnie zainteresowanie.

Patrzac na polki w barach i sklepach alkoholowych widze: Hennessy Cognaq, Martel Cognaq, Remy Martin Cognaq, Courvoisier Cognaq a gdzie Brandy?

Oczywiscie Cogniaq to jest Brandy, ale nie kazde Brandy jest Cognaqiem, gdyz nie kazde jest produkowane we Fancji w regionie Cogniaq, ale z racji faktu ogromnej klasy tych trunkow bardzo ciezko jest trafic jakies dobre Brandy z innego rejonu niz w/w chyba tylko jablkowy Calvados probuje przebijac sie, ale to tez Francja z rejonu Normandii.

Osobiscie jestem fanem i polecam degustacjie, lampka Koniaku nie jest zla, ale po prawdziwa dusze

zapraszam do francuskiego regionu Armagnac w Gaskonii. Bez wielkich pieniedzy i poteznych korporacji w zaciszu stodoly powstaje zajebisty winiak THE END

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Próbował ktoś z Was vinho verde- czyli tzw. zielonego wina? Jest to trunek raczej dla koneserów, ponieważ bardzo mocno i specyficznie wytrawny. W każdym bądź razie ja byłem pod wrażeniem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby skomentować

Będziesz mógł dodać komentarz po zalogowaniu się



Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...