Jump to content
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

hhgjhgjhg

Youri

Al-Walid ibn Tafal - Monopoly za prawdziwe pieniądze

Recommended Posts

Od czasu do czasu światem wstrząsają opowieści o niezmierzonym bogactwie arabskich szejków. Tymczasem najbogatszy przedstawiciel Bliskiego Wschodu, książę Al-Walid ibn Talal, znajduje się dopiero na 19. miejscu listy miliarderów. Mało tego, do swej fortuny (29 mld. dolarów) doszedł dzięki własnym inwestycjom i to bynajmniej nie w świat nafty i gazu.

Wywodzący się z rodziny królewskiej Arabii Saudyjskiej, Al-Walid ibn Talal ibn Abdul Aziz Al Saud nie zaczynał oczywiście od zera. Po zakończeniu studiów pożyczył od ojca 30 tysięcy dolarów, a następne 300 tysięcy wziął pod zastaw swej posiadłości. Pierwsze poważne pieniądze zarobił grając na giełdzie i inwestując w niedowartościowane ziemie arabskie, których ceny wkrótce poszybowały w górę.

Gdy rodzimy rynek stał się dla niego zbyt mały, zainwestował w Citigroup. Dzięki jego 550 milionom dolarów Citibank wydobył się z ciężkich tarapatów związanych z kryzysem na rynku kredytów w USA. Eksperci oceniają, że obecnie wartość jego udziałów w Citigroup wynosi ok. 5 miliardów.. Książę Al-Walid lubi inwestować w znane marki. Posiada duże udziały m.in. w Apple Inc., Motoroli, EuroDisneylandzie czy News Corporation (m.in. właściciel Myspace, The Sun i 20th Century Fox). W 2005 roku za 250 milionów dolarów zakupił hotel Savoy w Londynie, a rok później ogromną sieć obrzydliwie luksusowych hoteli Fairmont Hotels za niecałe 4 miliardy USD. Inwestowanie z księciem to jak gra w Monopoly, ale za prawdziwe pieniądze.

Do niedawna książę Al-Walid nie angażował się w politykę. Ostatnio zaczął jednak krytykować swoją rodzinną Arabię Saudyjską za zbytnie przywiązanie do niechlubnych tradycji.

Postuluje przyznanie większych praw kobietom, rewizję systemu wyborczego oraz polityki naftowej. Słowa wspiera czynami: zatrudnił bowiem pierwszą w Arabii kobietę pilota Hanadi Hindi.

Saudyjski bogacz wydaje pieniądze z rozmachem godnym rodziny królewskiej. Posiada jacht Kingdom KR5, który pojawił się w filmie "Nigdy nie mów nigdy" jako Disco Volante Jamesa Bonda. Długo można by opowiadać o tej jednostce, gdyby nie fakt, że Al-Walid zamówił już New Kingdom KR5, które według projektów ma mierzyć 170 metrów i kosztować ponad 500 milionów dolarów. Książe postanowił także wymienić swojego starego boeinga 747 na największy pasażerski samolot świata – airbus A380. Oczywiście w wersji luksusowej.

W 2009 roku rodzina książęca przeniesie się do nowej posiadłości wartej 100 milionów dolarów. Pałac będzie posiadał 5 osobnych kuchni, które będą w stanie wydać wystawny obiad dla dwóch tysięcy osób w ciągu godziny od zamówienia. Ale to nie wszystko. Al-Walid postanowił wybudować w Arabii Saudyjskiej, nad brzegiem Morza Czerwonego Burj Al-Meel, wieżę o wysokości jednej mili. Koszt projektu wycenia się na 10 miliardów dolarów. Książę wyraził w ten sposób swoje niezadowolenie z faktu, że Arabowie przegrywają na polu drapaczy chmur z Azjatami. Obecnie najwyższym budynkiem na świecie jest Burj Dubai, który obecnie ma 650 metry wysokości, a planowany jest na 800 metrów. Czyli zaledwie na pół mili. Nie zaszkodzi wspomnieć, że przed Burj Dubai najwyższą konstrukcją, jaką kiedykolwiek wzniósł człowiek była wieża radiowa w Konstancinie o wys. 646 metrów.

Dowodzi to jednego.... nie ważna jest wielkość Twojego depo ale trafność podejmowanych decyzji

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing inSign In Now

×
×
  • Create New...