Jump to content
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

hhgjhgjhg

nemesis

Odszkodowanie za poślizgnięcie się na chodniku

Recommended Posts

Niedawno rozpoczęła się kalendarzowa zima. Póki co praktycznie w całej Polsce panują dodatnie temperatury. Jednak jak wiadomo, pogoda o tej porze roku bywa nieprzewidywalna i w każdej chwili możemy borykać się z opadami śniegu oraz mrozem.

Skutki nieodśnieżonych chodników

Interwencja zapewniająca bezpieczeństwo na drogach jest stosunkowo szybka. Dużo częściej problem pojawia się  na chodnikach. Zaśnieżone i oblodzone stają się miejscem wielu wypadków. W konsekwencji piesi nierzadko doznają poważnych urazów ciała, czasowej niezdolności do pracy, czy też cierpienia fizycznego i psychicznego. Poszkodowani mogą jednak domagać się odszkodowania. Jak wykonać pierwszy krok i do kogo zwrócić się o rekompensatę?

Kto odpowiada za wypadek na chodniku?

Osobą odpowiedzialną za sprzątanie chodnika i utrzymanie go w odpowiednim i bezpiecznym stanie jest właściciel lub zarządca nieruchomości, wzdłuż której przebiega chodnik. Obowiązek ten wynika z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Gdy dojdzie do wypadku, to właśnie do tych osób należy zwrócić się z żądaniem rekompensaty za poniesione szkody. 

Należy jednak zaznaczyć, że właściciele nie zawsze mają możliwość utrzymania należnego porządku. Przykładem są nieustanne opady śniegu lub gołoledź, podczas których jest to niemożliwe do wykonania.

Odstępstwo od reguły

Istnieje pewien wyjątek, gdy ani właściciel ani zarządca nieruchomości nie są odpowiedzialni za sprzątanie chodnika. Jest nim sytuacja, gdy zlecą oni utrzymanie czystości profesjonalnej firmie i co ważne, mogą to udowodnić za pomocą pisemnej umowy. Wówczas winę i odpowiedzialność za nieodśnieżony chodnik ponosi wynajęta firma.

Więcej info: hiltonlex.pl/oferta/odszkodowania-za-urazy-w-miejscach-publicznych

Warto w tym miejscu wspomnieć także o odpowiedzialności za inne miejsca publiczne, w których równie często dochodzi do wypadków. Porządku na terenie przystanków autobusowych i tramwajowych powinny pilnować przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej, natomiast na parkingach samochodowych – podmiot administracyjny danego parkingu.

Pozew + dowody = uzyskanie rekompensaty

Odszkodowanie uzyskuje się poprzez wniesienie pozwu do sądu. Wiąże się on jednak z opłatą w wysokości 5% wartości sporu. W pozwie należy zawrzeć informacje o konkretnych oczekiwaniach wobec osoby odpowiedzialnej za wypadek. Poszkodowany musi mieć jednak świadomość, że to on jest zobligowany do udowodnienia szkody. Po jego stronie leży obowiązek uzasadnienia związku pomiędzy poślizgnięciem się na chodniku a znajdującym się na nim śniegiem lub lodem.

Jak w każdej sprawie sądowej, tutaj także istotne są dowody. Dlatego też warto dołączyć do pozwu m.in. zdjęcie oblodzonego chodnika, dokumentację medyczną i wszelkie rachunki udowadniające koszty poniesione z tytułu wypadku.

W związku z tym, że to poszkodowany musi udowodnić szkodę, dobrym rozwiązaniem jest zwrócenie się o pomoc do firmy, która mu w tym pomoże. Dokonanie niezbędnych formalności i zebranie przekonywujących argumentów to nie lada wyzwanie. Dlatego też warto zaufać profesjonalistom, którzy uzyskają dla nas wysokie świadczenie za szkodę wynikającą z braku zimowego oczyszczania chodnika.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.

×
×
  • Create New...