Jump to content
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

hhgjhgjhg

Denon

Podstawowe zasady pozostają niezmienne

Recommended Posts

Ostatnio natknąłem się na wyniki badań naukowców kilku znanych uczelni finansowych, którzy analizowali wyniki funduszy wzajemnych przez najmniej pół wieku. Naukowcy ci byli zgodni, co do kilku kwestii, które nieco zmodyfikowane zaprezentuję w tym temacie.

Wnioski wyciągnięte przez wspomnianych naukowców posłużyły mi do wysnucia pewnej teorii. Biorąc pod uwagę fakt, że wyniki funduszy w większości przypadków odzwierciedlają decyzje podejmowane przez zarządzających - postanowiłem opisać kilka zależności:

- przeciętnych zarządzający nie wybiera akcji na tyle dobrze, aby zwróciły się koszty analizy i obrotu (ogólnie koszty transakcyjne o których mowa tutaj)

- im wyższe koszty transakcyjne, tym niższe zyski

- im częściej zarządzający obraca swoimi akcjami, tym mniej zarabia (im większa rotacja portfela tym gorzej)

- zarządzający, których wyniki podlegają znacznym wahaniom, najczęściej takie pozostaną (jeśli nic podstawowe zasady zarządzania pozostaną takie same)

- mało prawdopodobne, aby zarządzający osiągający najlepsze historyczne wyniki, byli w stanie je systematycznie powtarzać (mowa o spektakularnych zwrotach z kapitału, które najczęściej wiążą się z ogromnym ryzykiem)

Powyższe punkty opisują zarządzających funduszami, lecz sytuacja wygląda analogicznie w przypadku każdego jednego tradera. Nie ważne też z jakich instrumentów korzystamy oraz na jakich rynkach prowadzimy swoją działalność inwestycyjną/spekulacyjną - podstawowe zasady pozostają niezmienne!

---

Bibliografia: Benjamin Graham, Inteligentny Inwestor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Please sign in to comment

You will be able to leave a comment after signing inSign In Now

×
×
  • Create New...