Skocz do zawartości
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble
Slate Blackcurrant Watermelon Strawberry Orange Banana Apple Emerald Chocolate Marble

hhgjhgjhg

Denon

Stymulowanie własnej motywacji

Recommended Posts

Rynek to miejsce wymagające i większość jego uczestników dobrze sobie z tego zdaje sprawę. Tym co mają z tym problem pozostają praktycznie tylko dwa wyjścia: mogą zaakceptować wspomniany fakt lub też ostatecznie zrezygnować z uczestnictwa (samodzielnie lub z pewną pomocą samego rynku :-P). Wymagania stawiane przed traderami oraz inwestorami oznaczają, że potrzebne jest stałe samodoskonalenie oraz ciągłe zbieranie doświadczenia. Jest to proceder długotrwały zabierający dużo czasu i energii, co ostatecznie może prowadzić do spowolnienia progresu lub też do efektu wypalenia. Dzisiejszy artykuł będzie traktować właśnie o tym, jak zabezpieczyć się przed wspomnianymi zagrożeniami za pomocą stymulowania własnej motywacji.

Ciężko jest dążyć do odległego celu bez odpowiedniej motywacji. Jeszcze trudniej jest, gdy okazuje się, że większości osób podobny wyczyn się nie udaje. Tak właśnie sprawa wygląda na rynkach finansowych - jest wielu przegranych a tylko nieliczni wygrani. Z drugiej strony nic przecież nie jest niemożliwe. Dodatkowo historia pokazuje nam, że sukces tych, którym się udało przechodzi niekiedy nawet ludzkie pojęcia. Okazuje się bowiem, że jest etap po którego osiągnięciu możliwości są niemal nieograniczone. Myślę, że to właśnie podobne myśli do tej są motorem napędowym wielu spekulantów i inwestorów, którzy wiedzą, że dzięki ciężkiej pracy, wytrwałości oraz odrobinie szczęścia będą w stanie zajść na sam szczyt. Kiedy to się stanie nie będzie nikogo, kto powie nam, że coś jest niemożliwe.

Jednym z podstawowych stymulatorów motywacyjnych stosowanych przez uczestników rynku jest czytanie, rozmawianie oraz myślenie na temat osób, którym się udało. Dla inwestora może to być Warren Buffett, podczas gdy spekulant może brać przykład z Georga Sorosa. Nie ma jednak znaczenia kto będzie naszym wzorem do naśladowania - ważne jest aby dane działanie spełniało swoją funkcję. W naszym przypadku będzie to funkcja motywacyjna.

Jeżeli chodzi o motywację, to naszym zadaniem, jako aktualnych bądź przyszłych profesjonalistów jest wprawić się w stan gotowości do dalszego działania. Musimy być gotowi do zrobienia kolejnych kroków, gdyż w przeciwnym razie zatrzymamy się i może się okazać, że bardzo ciężko jest nam ruszyć ponownie z miejsca. Przykładem takiego stanu rzeczy jest przerwa w uczestnictwie w rynku. Nawet jeżeli została ona dokonana z istotnych pobudek, takich jak np. utrata znacznej części kapitału lub margin call - to i tak może się okazać, że czas odpoczynku jest już na tyle długi, że będzie nam o wiele trudniej wrócić na odpowiedni tor. W takim momencie nasza motywacja powinna być spotęgowana, gdyż nie dość, że musimy wrócić do ciężkiej pracy nad swoją edukacją oraz samym rynkiem, to jednocześnie nadal odczuwamy wpływ wcześniejszych niepowodzeń na nasze samopoczucie. Jest to sytuacja, która wymaga użycia odpowiednich stymulatorów, by dalsze działanie było efektywne lub w ogóle możliwe.

W tym miejscu należy wspomnieć, że na każdego z nas może działać zupełnie inny rodzaj motywacji. Rozróżniamy dwa podstawowe typy motywacji:

a) motywacja "od"

b) motywacja "do"

Pierwsza z wymienionych odnosi się do sytuacji w której jesteśmy niezadowoleni z aktualnego stanu rzeczy. Dodatkowo może także oznaczać sytuację w której boimy się następstwa określonego działania (bądź jego braku). Dobrym przykładem jest tutaj niezadowolenie z oceny niedostatecznej w szkole. Dana osoba kierująca się tzw. motywacją "od" poprawi ocenę, gdyż w przeciwnym razie aktualny stan nie będzie satysfakcjonujący. Idąc dalej tym tropem możemy wywnioskować, że w momencie, gdy ocena nie zostanie poprawiona, to danej osobie grozi warunek/powtórka etc.

Jeżeli chodzi natomiast o drugi rodzaj, czyli motywację "do", to działa ona w ten sposób, że do działania popycha nas wizja atrakcyjnej przyszłości. Korzystając ze szkolnej analogii możemy powiedzieć, że dana osoba będzie się uczyła, gdyż wie, że dzięki temu może otrzymać satysfakcjonującą ją ocenę z egzaminu.

W związku z powyższym należałoby ocenić, jaki rodzaj motywacji jest naszym motorem napędowym. W przypadku wielu uczestników rynku może się okazać, że do działania popycha ich wizja kłopotów finansowych lub pracy 8 godzin dziennie przez połowę życia, podczas gdy w przypadku innych będzie to wizja bogactwa. Oczywiście nie jest także wykluczone, że mogą nami kierować dwa rodzaje motywacji, jednak bez względu na to jak jest faktycznie - dobrze jest je rozróżniać. W przeciwnym razie nasze możliwości stymulowania własnej motywacji będą ograniczone, gdyż nie będziemy wiedzieli nawet co tak naprawdę nami kieruje.

Powyższe słowa to dopiero czubek góry lodowej. Mam jednak nadzieję, że okażą się pomocne zarówno dla tych, którzy nieprzerwanie dążą do celu czując, że są coraz bliżej, jak i dla tych, którym ciężko jest się pozbierać po ostatnich przeciwnościach losu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zaloguj się, aby skomentować

Będziesz mógł dodać komentarz po zalogowaniu się



Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...